Komunikācija ar maziem bērniem prasa pacietību, iejūtību un dažas vērtīgas prasmes, lai šī komunikācija būtu, cik nu iespējams, pozitīva.
Piedāvāju 10 ieteikumus cieņpilnai un iejūtīgai komunikācijai ar bērnu.
1. Runā kā pieaudzis cilvēks – skaidri un vienkārši. Piedzimstot bērniņam, runāšana bēbīšu valodā ir dabiska un pat vajadzīga. Jo mazāks bērns, arī balss tonis pieaugušajam ir maigāks un smalkāks, bet seko līdzi, lai, bērnam augot, līdzi aug arī tavs komunikācijas stils.
2. Izmanto īsus teikumus, viegli uztveramus un saprotamus vārdus. Bērna valoda attīstās no vienkāršākiem jēdzieniem uz sarežģītākiem un kompleksiem. Centies lietas izskaidrot īsi un “vieglajā valodā”. Seko līdzi, lai cēloņu un seku ķēdīte, ko centies izskaidrot, ir pēc iespējas īsāka.
3. Piedāvā izvēles. Bērnam drīkst un vajag teikt “nē”, bet visam ir savas robežas! Cik nu iespējams, samazini aizlieguma formas. Aizstāj tās ar to, ko tad drīkst darīt, vai arī piedāvā izvēles.
4. Dod laiku saprast un atbildēt. Maza bērna smadzenes iznformāciju apstrādā lēnāk, nekā pieaugušo smadzenes. Dod laiku, ieturi pauzi un tu piedzīvosi, ka bērns tev atbild. Nepārtrauc, ja tev šķiet, ka bērns runā pārāk lēni. Viņam vajag laiku noformulēt!
5. Atbalsti un iedrošini. Stiprini bērnu tajā, kas viņam padodas, nesalīdzini sakot, ka brālim vai kaimiņam tajā vecumā kaut kas padevās labāk. Mēs esam dažādi, bērni attīstās dažādi.
6. Iekļaujies 14 vārdos. Īpaši emocionāli piesātinātos brīžos apturi savu vēlmi moralizēt un lasīt lekcijas. Bērnam uzmanības noturība ir īsāka, nekā pieaugušajiem. Pēc 14 vārdiem viņš tevi vairs nedzird!
7. Ievēro bērna robežas. Līdzīgi kā pieaugušajiem, arī bērniem dažkārt vajag vairāk iejusties kādā vidē, lai uzsāktu sarunu. Dažkārt viņi var būt aizņemti ar savām nodarbēm. Nepārtrauc un nespied bērnu komunicēt. Iedrošini un atbalsti.
8. Ievēro neverbālo komunikāciju. Esmu dzirdējusi ieteikumu nereaģēt uz bērna signāliem, īpaši, kad viņi sāk runāt, lai motivētu izmantot vārdus. Taču visi cilvēki lielāko daļu informācijas nodod bez vārdiem. Vecāki var nosaukt bērnam to, ko novēro. Bērnam ir jājūtas ievērotam un sadzirdētam!
9. Esi visa uzmanība. Protams, šis ir jāpiemēro tavai ikdienas situācijai, bet centies pievērst visu savu uzmanību bērnam uz tām 30 sekundēm vai 1 minūti, kad viņam ir kas jautājams tev vai tev kaut kas viņam stāstāms/ lūdzams. Atceries – viens acu līmenis, pieskāriens, emocionāla klātbūtne.
10. Runā tieši, izmantojot vārdus to burtiskās nozīmēs. Līdz 10/11 gadu vecumam bērniem dominē konkrētā domāšana. Tas nozīmē, ka viņi neuztver sarkasmu un ironiju. Tās lietošana bērnus nostāda neveiklās un grūtās situācijās. Ar laiku bērns var izvairīties tev stāstīt savus pārdzīvojumus. Neizsmej un nenosodi bērnu, ja viņš tavas netiešā nozīmē dotās norādes izpilda burtiski.
Komunikācija un valodas attīstība ir viena no 10 tēmām Bērna emocionālās audzināšanas (BEA) kursā. Ja vēlies iegūt lielāku pārliecību un mieru vecāka lomā, piesakies kursam, kas sāksies janvārī.