Varbūt tu jau kādu brīdi apsver pieteikties PEP mammas konsultācijai, bet vēl māc šaubas par to, kā tas notiks, ko pārrunāsiet un kādu tieši atbalstu tev var sniegt PEP mamma? Šeit aprakstīju to, kas ir PEP mammas konsultācija.
Pirmās emocionālās palīdzības mamma (PEP mamma) ir profesionāla atbalsta persona ģimenēm ar mazuli no dzimšanas līdz trīs gadu vecumam.
Pirmajā reizē PEP mamma iepazīstas ar mammu, mazuli un, iespējams, arī tēti, ja viņš vēlas piedalīties sarunā. Tiek precizēts, kā tieši mamma vai vecāki piedzīvo ar bērnu saistītās grūtības, kas būtu vēlamās pārmaiņas un uzlabojami, kā arī mēģina kopīgi rast kādu veidu, kas situāciju šai brīdī mammai un mazulim atvieglotu. Tomēr bieži ilglaicīgu un noturīgu risinājumu nav iespējams saskatīt uzreiz, tas, visdrīzāk, noskaidrojas turpmākajās tikšanās reizēs.
PEP mamma nedalās ar vispārīgiem padomiem, bet stiprina un iedrošina mammu meklēt atbildes sevī. Ja nepieciešams, vecāki var saņemt arī informāciju – gan tādu, kas saistīta ar mazuļa tā brīža attīstību (fiziskā un emocionālā attīstība konkrētā vecumā, kā saprast mazuļa “valodu”, zīdīšana un piebarojums, hendlings, ģērbšana, miega daudzums un kvalitāte utt.), gan ar specifiskām grūtībām, piemēram, pārmērīgu mazuļa raudāšanu.
PEP mammas ieteikumi pārsvarā virzīti uz to, lai stiprinātu jauno mammu viņas ticībā savām sajūtām par bērnu. Mammai noteikti pastāv iespēja izvēlēties sev pieņemamāko risinājumu.
PEP mamma sniedz atbalstu un iedrošinājumu jaunajiem vecākiem viņu pirmajās dienās un nedēļās pēc mazuļa ierašanās šajā pasaulē, kā arī pirmajos bērna dzīves gados, un piedāvā nepieciešamo palīdzību, lai vecāki varētu iejusties savās jaunajās lomās – kā mammai un tētim.
Palīdz vecākiem atpazīt bērna paustos signālus un iedrošina uz tiem informēti reaģēt.
Palīdz izprast bērna vajadzības un pastāsta, kā palīdzēt mazulim adaptēties šajā pasaulē viņa dzīves pirmajos posmos.
Konsultē dažādos ar mazuli saistītos jautājumos – zīdīšana, nēsāšana, vannošana, apģērbšana u.c., kā arī pašus vecākus par sava emocionālā stāvokļa atpazīšanu, kļūstot par jaunajiem vecākiem.
Palīdz risināt dažādas iespējamās problēmas, piemēram, bērna nemiers, miega grūtības, pārmērīga raudāšana u.c.
Pārrunā bērna attīstības un audzināšanas jautājumus, tai skaitā palīdz izprast bērna vecumposmam atbilstošu uzvedību, ikdienas režīmu, piemērotas rotaļas u.c.
Palīdz atšķirt grūtības, kas saistītas ar bērna attīstību un vecumposmu no tām, kuras būtu vēlams risināt, piesaistot attiecīgu profesionāli (ārstu, psihologu, psihoterapeitu).
Atbalsta un stiprina vecākus dažādās dzīves situācijās un (informētās) bērnu audzināšanas izvēlēs.
Noslēgumā pievienoju video, kurā pastāstu, kā parasti notiek konsultācija ar PEP mammu.
Ceru, ka radi atbildes uz saviem jautājumiem! Ja tev ir vēl kādas šaubas vai vēlies precizēt ko vairāk par konsultācijām un pieejamo atbalstu – droši raksti man uz [email protected]. Tiekamies konsultācijās!