Kā panākt, lai divgadnieks sadraudzējas ar mazo brālīti vai māsiņu? Kā viņam/ai paskaidrot, kā labāk apieties ar bēbīti?
Divgadnieks, kurš “klausa” ir zinātniskā fantastika. Šajā vecumā bērns pie labiem apstākļiem izpildīs 40-60% norādījumu.
Arī divgadniekam vēl ļoti daudz vajag vecāku atbalsta gan emocionālo, gan fizisko vajadzību apmierināšanā. Tādēļ vieglu un ātru risinājumu šeit nebūs.
Jā, divgadnieku tiešām gandrīz 100% laika jāpieskata, kad viņš ir vienā telpā ar bēbīti. Drošība pirmajā vietā. Un par to ir atbildīgi vecāki.
Nē, katra divgadnieka komunikācija ar bēbīti nav apdraudoša. Noteikti vēro viņu komunikāciju, neaizrādi pie katras kustības. Vēro arī bēbīša reakcijas uz “lielā” bērna darbībām. Kamēr mazais ir mierā, priecīgs, sarunājas, nerauj divgadnieku nost. Stāsti un rādi, kā un kur var paijāt mazo. Uzslavē, kad lielajam sanāk tā, kā tu stāstīji un rādīji!
Seko līdzi savām sajūtām un domām. Vai “lielā” bērna rīcība jebkurā tās izpausmē jau nav pārvērtusies tavās acīs par apdraudējumu? Ja tā ir, tad paskaties uz savu “lielo” bērnu it kā citām acīm. Kas viņa uzvedībā tevi iepriecina? Vai tu viņu neapsauc situācijās, kur tas nemaz nav nepieciešams?
Uzslavē tās dažas situācijas, kad “lielais” bērns mīļo mazo, kad viņi abi labi pavada laiku kopā, ir priecīgi. Saki abiem bērniem, cik priecīga tu esi, skatoties, kā viņi kopā spēlējas. Nosauc jebko, ko tu izjūti kā skaistu un patīkamu, tādu, kas silda sirdi!
Rūpēties par diviem tik maziem bērniem ir ļoti liels darbs. Tu visu dari pietiekami labi. Neiecietība un dusmas bieži veidojas no noguruma, kas šādā situācijā ir praktiski neizbēgams. Tādēļ atceries rūpēties par sevi.
Noteikti piesaisti visus iespējamos papildspēkus! Kā jau es minēju sākumā – te nebūs vieglu vai ātru risinājumu.
Samazini ikdienā veicamos darbus līdz minimumam, atstājot tikai tos, kas attiecas uz tavu bateriju uzlādēšanu un rūpēšanos par bērnu pamatvajadzībām.
Ja jūti, ka netiec galā ar jaunajām pārmaiņām, vecākā bērna emocijām un rīcībām, kad ģimenē ienācis mazais brālītis vai māsiņa, atbalstu vari meklēt arī PEP mammas konsultācijās.