Man ik pa laikam kāds uzdod jautājumu par adaptāciju, adaptāciju bērnudārzam, adaptāciju mammas vai tēta lomai, adaptāciju jauniem dzīves apstākļiem – otrā bērniņa piedzimšana, jauna dzīvesvieta, šķiršanās.
Par adaptāciju manā darba jomā ierasts runāt pārsvarā bērnudārza kontekstā, tomēr konsultācijās nereti pie šīs tēmas nonākam, runājot arī par kādu citu no 1. rindkopā minētajām situācijām.
Adaptāciju (piemērošanās, iekļaušanās, pierašana, iedzīvošanās) bieži skaidroju caur biznesa vidi. Kādēļ? Jo tur, kur ir nauda, tur pētniecība norit straujāk un efektīvāk. Brīvā tirgus ekonomika vienkārši prasa izzināt organizāciju psiholoģiju, kultūru, procesus, lai uzņēmumu vadītāji var pieņemt tos lēmumus, kas palīdz vairāk nopelnīt.
Tad ko tādu interesantu par adaptāciju ir izpētījuši organizāciju spečuki? Ņemsim piemēru par jauna darbinieka ienākšanu kolektīvā, kas savā veidā līdzinās gan bērna ienākšanai ģimenē, gan bērna bērnudārza gaitu uzsākšanai.
Atruna – bērni nav mazi pieaugušie, tādēļ mēs nedrīkstam pieaugušo procesus tiešā veidā pārlikt uz bērniem, tomēr pamata principi paliek tie paši.
… un kas interesanti, kad runājam par pieaugušajiem, tad viss šķiet loģiski, bet no bērniem nereti mēs sagaidām daudz pieaugušākas reakcijas, pat nereālas reakcijas un pārāk augstas prasības.
Tad, nu, te 7 fakti par jauna darbinieka adaptēšanos jaunajai darba videi. Katram faktam klāt pierakstīju, kā tas var izpausties, piemēram, adaptējoties bērnudārzam.
1. Adaptēšanos nozīmīgi ietekmē individuālās atšķirības – personības iezīmes, iepriekšējā pieredze, mācīšanās ātrums. Kādam adaptācija prasīs vairāk laika, nekā citam.
Bērniem – nozīme ir bērna temperamenta iezīmēm, vecumam, iepriekšējai adaptācijas pieredzei. Kādam bērnam vajadzēs vairāk laika, kādam – mazāk.
2. Jo skaidrāka jaunajam darbiniekam (un viņa kolēģiem) viņa loma organizācijā, jo viņam vieglāk adaptēties. Skaidrība palīdz arī piemēroties ātrāk.
Bērniem – cik informēts ir bērns par to, kas notiks bērnudārzā, kā bērnudārzs uzņem jaunos audzēkņus, kā atbilstīgi bērna vecumam, bērnudārzs nokomunicē to, kas un kā notiek bērnudārzā? Ko vecāki stāsta bērnam, kā tagad mainīsies viņa ikdiena?
3. Attiecībām starp kolēģiem ir ļoti liela nozīme. Vide, kur darbiniekiem ir iespēja iepazīt uzņēmuma kultūru, sociālās normas un iepazīt vienam otru, palīdz ātrāk pielāgoties.
Bērniem – kā vecāki un pedagogi veicina bērnu savstarpējās attiecības? Kā vecāki atbalsta un pedagogi veido attiecības ar katru jauno bērniņu?
4. Adaptācijas ātrumu ietekmē tas, cik daudz laika jaunajam darbiniekam vajag, lai apgūtu darbam nepieciešamās prasmes un noteikumus.
Bērniem – kādas ir pašaprūpes prasmes bērnam, uzsākot bērnudārzu? Vai bērnudārzs sagaida vecumam atbilstīgas prasmes? Vai un kā tiek ņemtas vērā individuālās atšķirības? Kādi ir noteikumi bērnudārzā? Kā tie tiek bērniem mācīti?
5. Svarīga ir regulāra atgriezeniskā saite no kolēģiem, vadītāja un paša jaunā darbinieka par adaptācijas procesu. Nepieciešamā atbalsta noskaidrošana un sniegšana palīdz veicināt adaptācijas procesu.
Bērniem – kā vecāki un pedagogi pārrunā bērna adaptēšanos? Kā tiek uzklausītas bērna vajadzības? Kā tiek organizēts nepieciešamais atbalsts katram bērnam, ņemot vērā saņemtās atgriezeniskās saites no pedagogiem, vecākiem un paša bērna?
6. Organizācijās, kuru vērtības ir atvērtība, sadarbība un darbinieku attīstība, jaunie darbinieki adaptējas veiksmīgāk.
Bērniem – bērnudārzos, kuru kultūrā ir iestrādātas vērtības – atvērtība dažādiem risinājumiem, sadarbībai ar vecākiem un bērnu labsajūta un attīstība, bērniem noteikti būs vieglāk adaptēties.
7. Pētījumi liecina, ka nav iespējams noteikt precīzu adaptēšanās laiku. Liela daļa jauno darbinieku var sākt jaunajā vidē justies zinoši, prasmīgi un droši jau dažu nedēļu vai pāris mēnešu laikā, tomēr pilnīgai adaptācijai noteikti vajadzīgs ilgāks laiks.
Bērniem – lai arī liela daļa bērnu fiziski adaptējas bērnudārzam dažu nedēļu vai pāris mēnešu laikā, tomēr pilnīgai adaptācijai noteikti vajadzīgs ilgāks laiks (domā – vismaz gads). Turklāt, atceries, ka adaptācija ir ne tikai bērnam, bet visai ģimenei!
Šobrīd strādāju pie jauna piedāvājuma tiem, kuriem adaptācijas laiks bērnudārzā ir brīža lielākā aktualitāte! Drīzumā ar to dalīšos arī šeit, bet, ja vēlies par to uzzināt ātrāk, pieraksties manu jaunumu vēstuļu saņemšanai 🙂