Šoreiz gribēju ar Tevi padalīties ar kādu praktisku stratēģiju, kas var palīdzēt pa īstam mainīt pieeju audzināšanai.
Lai šī stratēģija tiktu veiksmīgi ieviesta dzīvē Tev būs nepieciešama stipra griba un kāda Tev svarīga apņemšanās.
Ko apņemties? Nu, piemēram: “Es vairs negribu kliegt uz bērniem!” Vai arī: “Es vēlos iemācīties uzklausīt, būt blakus bērna spēcīgajās emocijās, nevis vienmēr glābt un kušināt.”
Ieviešanas soļi:
1. Paņem papīra lapu un apraksti kādu situāciju, kurā Tu sakliedzi uz bērnu.
Atbildi uz jautājumiem:
– Kas notika pirms šīs situācijas? Ko darīji Tu? Ko darīja bērns?
– Ko bērns izdarīja, ka Tu uz viņu sakliedzi?
– Kādas bija Tavas emocijas tajā brīdī, kas notrigerēja kliegšanu?
– Kāds bija Tavas kliegšanas mērķis? Ko Tu vēlējies panākt?
– Kas tieši bērnam bija jādara, lai Tu nekliegtu?
– Kā Tu vēlētos, lai viņš rīkojas?
– Vai viņa rīcība ir atkarīga no viņa vai no pieaugušajiem?
– Vai viņa rīcību varēja ietekmēt attīstība vai kāda neapmierināta vajadzība?
2. Uzraksti, kā Tu būtu gribējusi reaģēt tajā brīdī? Kādus vārdus Tu gribētu teikt? Kādā balsī Tu runātu? Kas ir tas, ko Tu darītu?
3. Nākamajā reizē, kad līdzīga vai tāda pat situācija atkārtojas, pirms reaģēt “pa vecam”, ievelc elpu un centies reaģēt, kā pierakstīji, t.i., kā vēlējies. Ja gadījumā neizdodas un jūtu karstumā tomēr sakliedz, tad apstādini sevi un saki sev: “Stop, es nedrīkstu kliegt. Es mēģināšu vēlreiz un teikšu…”
Pirmās reizes būs ļoti neveiklas, jo mēs smadzenes nav radušas reaģēt šādā veidā, lietot tādus vārdus. Dod viņām iespēju mācīties jaunu veidu!
Līdzīgi vari aprakstīt situācijas no bērna perspektīvas un skaidri saprast, kādu rīcību tu vari un gribi sagaidīt no sava bērna.
Nākamreiz, kad bērns rīkojas veidā, kas Tev nav pieņemams, Tu jau zināsi, ko viņam lūgt.
Piemēram: “Andrej, es redzu, ka tu dusmojies, bet sist nedrīkst. Lūdzu, mēģini vēlreiz un saki ar vārdiem – es esmu dusmīgs!” Ja Andrejs vēl nerunā, tad lūdz viņam parādīt, piemēram, dusmīgo seju.
Ja Tu esi brīdī, kur nesaproti, kādēļ Tavs todleris dusmojas vienā laidā, tad Tev noderēs mans mazais mini kursiņš “Rūpes par mazā cilvēka lielajām emocijām”. Tur ir 8 īsi video par dusmu lēkmju iemesliem un ko ar tām iesākt. Cena 35eur. Kursu vari apskatīt un iegādāties te: https://elinaklavina.lv/online-kursi/rupes-par-mazo-cilveku-lielajam-emocijam/
Bet visaptverošai un padziļinātai bērna attīstības izzināšanai, aicinu pieteikties rudens Bērna emocionālās audzināšanas (BEA) kursam.