Seriālā Dāmas gambīts (The Queen’s Gambit, 2020) ir tāda maza epizode, kur galvenā varone Beta sarunājas ar pamāti par kādu zaudētu spēli. Pamāte, mierinot meitu, saka, ka dažkārt nākas zaudēt, turklāt šī spēle nemaz īsti nebija zaudēta, bet galvenā balva tiks dalīta uz pusēm. Betai šis mierinājums nešķita mierinošs.
Ir tik grūti būt blakus bērnam, kad viņš piedzīvo sāpes, zaudējumu, grūtības, dusmas, atteikumu, un tā visa ietekmē, neprotot atpazīt un apzināti regulēt emocijas, var pateikt vecākiem dažādas sāpīgas lietas.
Kad bērnam velti lielāko daļu sava spēka, laika, rūpju un mīlestības, šie izteikumi nāk kā auksta ūdens šalts. Iesākumā tie apstulbina, tad rada aizvainojumu, dusmas, kas var pārvērsties skarbos pārmetumos.
Kaut mums visiem būtu tāds viedums paņemt pauzi un atbildēt tik mierīgi un sirdsgudri, kā to izdarīja Betas pamāte.
Ko tas prasa?
Tas, ka bērns Tev atļaujas šo visu teikt, nozīmē, ka jums ir komunikācija. Bērns tātad neapzinātā līmenī zina, ka drīkst paust negatīvas emocijas Tavā klātbūtnē.
Tavs uzdevums tādā brīdī būtu nosaukt emociju/-as, ko bērns piedzīvo, par ko tas ir.
“Tu jūti dusmas par to, ka šobrīd ir jāpārtrauc skatīties multenes. Tās ir tik interesantas, ka gribas skatīties vēl un vēl, vai ne?!”
Dažkārt varam iedot vārdus, kā šīs emocijas nosaukt cieņpilnā veidā.
Mazais cilvēks savā prātā spēcīgu emociju virpulī ir atradis pašus sāpīgākos un skarbākos vārdus, ko vien var iztēloties. Un tas nekā neliecina par viņa (ne)mīlestību pret Tevi, bet gan dod Tev informāciju, cik dusmīgs viņš ir.
Iztēlojies, ka bērns ir okeāns un Tu esi cēla un stabila klints, kas ar mieru ļauj sev uzņemt lielākus un mazākus bērna emociju viļņus, atgādinot: “Arī šis drīkst būt! Arī šajā vētrā es te būšu un tevi atbalstīšu!”
Par emocijām, par to, kā cieņpilni komunicēt ar bērnu, kā mācīt robežas, cieņpilnu attieksmi pret citiem un sevi, par to, ko varam sagaidīt un ar ko rēķināties bērna audzināšanā no dzimšanas līdz 6 gadu vecumam, runājam Bērna emocionālās audzināšanas kursā: https://elinaklavina.lv/kursi/berna-emocionala-audzinasana-tiessaistes-kurss/
Savukārt, ja Tavu kā klints izturību šobrīd pārbauda 1-3 gadus vecā mazuļa lielās dusmu lēkmes un BEA kurss jau iziets, un vajadzīgs tik vien kā labs atgādinājums un vērtīgi praktiski ieteikumi, vari iegādāties arī online minikursu “Rūpes par mazo cilvēku lielajām emocijām” – https://elinaklavina.lv/online-kursi/rupes-par-mazo-cilveku-lielajam-emocijam/