Mammas vai tēta loma ir tik skaista, piepildoša, protams, arī izaicinoša, un ne vienmēr – pastaiga pa pļavu saules pielietā Jāņu rītā.
Taču, kad jūti, ka tā skaistā pastaiga pa skaistu pļavu kā nenāk tā nenāk, ir laiks pavērot, vai tevi nav piemeklējusi izdegšana vecāka lomā.
Kādas ir sajūtas? Iztēlojies, ka tava telefona baterija visu laiku ir uz 8% un, lai ko tu darītu, tev neizdodas to uzlādēt vairāk. Sajūtās valda bezgalīgs nogurums, besis, nomāktība.
Izdegšanas vecāka lomā pazīmes:
Izdegšanas cēloņi:
Kā izdegšana ietekmē tevi? Veselības ziņā – bieža slimošana, nepārejoša noguruma sajūta. Noskaņojumu pārņem trauksme un skumjas. Rodas izaicinājumi gad partnerattiecībās, gan draudzībās.
Kā izdegšana vecāka lomā ietekmē bērnus? Viņi var justies satraukti vai skumji. Bērnu uzvedība var kļūt nevaldāma un izaicinoša, var rasties grūtības skolā vai bērnudārzā. Bērni var sajust attālināšanos no vecākiem.
Kā izvairīties no izdegšanas?
Ja jūti, ka šis jau ir stāsts par tevi – izdegšana nav nogurums, ar ko varēsi tikt galā, izguļoties. Meklē palīdzību – ģimenes ārsts, psihiatrs, psihoterapija!
Viens no izdegšanas iemesliem ir nereālistiskas prasības pret sevi kā mammu vai tēti un arī pret bērnu, kā arī idealizēts priekšstats par vecāku un bērnu attiecībām. Ja jūti, ka šis stāsts kādā brīdī varētu būt arī par tevi, apzinies šo situāciju un rīkojies jau laicīgi.
Viens no variantiem, lai sazemētos un saprastu un pieņemtu, ka esi saviem bērniem labs vecāks arī ar visām dzīves situācijām, kuras nenotiek perfekti – piesakies BEA kursam. Tajā varēsi uzzināt, ko sagaidīt no bērna dažādos viņa vecumposmos, kā arī to, kā ar bērnu izveidot cieņpilnas attiecības.